Prosím, komentáře přidávejte již na mou novou stránku Ells.cz -

tato stránka už nebude aktualizována

Díky :-)

Recenze: Princezniny deníky

15. května 2011 v 15:33 | Ells |  Recenze na knihy
Název: Princezniny deníky / The Princess Diaries
Autorka: Meg Cabot
Série: Princezniny deníky / The Princess Diaries
Díl: 1.
Počet stran: 232
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2001
Datum přečtení: 2011
Vazba: Pevná s přebalem

Nevím proč, ale dřív jsem knihou opovrhovala a říkala si, že to nebude tak dobrá jako film (Zvláštní, že? Vždycky je film horší než kniha a teď si myslím opak.). Podle mě to bylo tím, že jsem si myslela, že to bude podobné jako upíří deníky. Chvilkové zápisky a potom divný styl. Šeredně jsem se spletla.

Co na tu knihu říkám? Páni Meg! To je úžasný příběh! Líbí se mi, že Mia není Bůh ví jak nadšená z toho, že je princezna. Ale zase se mi nelíbí, jak se podceňuje a je příšerně naivní! Ale takhle už to prostě je. Ale žádná hrdinka není dokonalá, protože by kniha pak nikoho nebavila.

Celá knížka je vedena jako deníček, takže máte pocit, jako kdybyste se opravdu dívali do cizího deníku. S tím rozdílem, že tento je opravdu zajímavý. Která holka by vlastně mohla psát o tom, že je princezna? A ještě ke všemu o tom dřív nevěděla... To je Mia. Ještě jsem se zapomněla zmínit, že kromě textu na konci zápisku někdy najdete i zápisky ze školy... :) To ještě dodává na opravdovosti deníku.

Meg Cabotová mě nejen přesvědčila o svých skvělých tvůrčích schopností, ale taky o svém lehkovážném podání příběhu. Nevím, ale podle mě by jiná spisovatelka knihu pojala zcela jinak a tak odlehčeně by to nezvládla. Taky z toho důvodu se mi knížka četla neskutečně snadno. Pro ukázku... 2 dny ve stylu mého hlemýždího tempa. Taky bych jí mohla pochválit slovní zásobu, protože (přiznávám bez mučení) jsem některým slovům nerozumněla. O vtip je tu také postaráno, takže žádné nudné "Já chci být princezna!" tady neexistuje.

Jen bych některé scény vystřihla, protože se mi zdají zbytečné. Jen to přidává na zdlouhavosti příběhu. Ale je to konec konců "normální" život člověka, tak proč to upravovat?

Podle knížky byl natočený i film (jak už jsem se zmínila). Rozhodně bych mohla s čistým svědomím říct, že je to něco úplně jiného. Chybí mi tam ta "děsivá" Grandmère a taky Michael z mých představ. Tam ten je takový... Já nevím. Hrozně dětinský... Naopak Lilly a Josh Ritcher jsou tam takoví, jak jsem si je představovala. Ale to už mluvím zase o něčem jiném.

Tak snad by se na závěr hodilo napsat, že knížka určitě stojí za přečtení... A stejně tak i film.


Celkové hodnocení: 9/10

Tahle písnička mi někdy připomíná Miu, takže tady je:


*Zdroj obálky: KDb.cz
*Zdroje druhého obrázku v článku: We♥it
*Zdroj videí: YouTube
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Katie Katie | Web | 18. května 2011 v 19:34 | Reagovat

Páni! :D Zdá se mi to být vtipnější než ten film, jestli ji někde najdu, omamžitě si ji beru :D :) Jinak se nemáš za co omlouvat :)

2 Hantekk Hantekk | Web | 9. listopadu 2011 v 11:26 | Reagovat

Film je úplně super :D Nemůžeme si to s mamkou a ségrou vynachválit :) Knížku jsem ještě nečetla, ale po tvé recenzi si jí určitě někde seženu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama