Prosím, komentáře přidávejte již na mou novou stránku Ells.cz -

tato stránka už nebude aktualizována

Díky :-)

Červen 2011

Recenze: Teen Wolf

28. června 2011 v 13:53 | Ells |  Recenze na seriály
Název: Teen Wolf
Rok: 2011
Série: 1.
Počet dílů: 12
Průměrná délka jednoho dílu: 40 min
V hlavních rolích: Tyler Posey, Dylan O'Brien, Crystal Reed, Tyler Hoechlin, Holland Roden, Colton Haynes...
Režiséři: Russell Mulcahy (6 epizod, 2011)
Tim Andrew (3 epizody, 2011)
Toby Wilkins (3 epizody, 2011)


Nový seriál na MTV rozhodně potěší teenagery, ale dospělé...? To už je otázka. Ani u tohohle seriálu se nevyhneme "jsi vyvolený", ale má to podivnou šťávu. Vtipu a humoru se tam dočkáme skoro na každém kroku ač je to spíše černý humor. Protože dělat si srandu z uříznutí končetiny člověka - to už je trošku moc ne? Samozřejmě hororové prvky jsou na tom nejspíš nejlepší a kdybych to měla pokládat za detektivní seriál - také na tom něco je.

Záhady a tajemno... To je základ tohoto seriálu. Scott je takový ten typický nevýrazný kluk, kterého si nikdo nevšímá. No jo... To by nebylo ono, kdyby ho hned na počátku nepokousal vlkodlak, že? V některých scénách je jasně vidět, že je to provedeno počítačově - např. to jak proběhnou ti jeleni. Stiles je takový ten frajírek, co chce dokázat něco... neuvěřitelného jenže neřeší následky a skoro nic si nepromýšlí. Allison je ta nová a nevinná dívka o kterou je všeobecný zájem kvůli tomu, že se přistěhovala. Docela si se Scottem padnou do oka a hned je tu až jiskřivá přitažlivost. A čemu za to vděčí? Tomu, kdo ho kousl.

Jakmile je nakažený, je z něj jiný a hlavně oblíbený člověk. Cítí, slyší a vidí jinak než když byl obyčejným člověkem. Dokonce se pohybuje ladněji, rychleji a silněji. Jenže... to má i své nevýhody. Co až bude vlkodlak? Brzy je úplněk a on se promění. Je z něj Lacrosový bůh a míčky chytá jedna radost.

Od začátku vás tenhle seriál chytí a nepustí. Tak trochu horor, ale nemělo by to být tak strašné. Jediné, co se mi na tom nelíbí je proměna ve vlkodlaka. Scott vypadá jak špatně vydařený poděs z Buffy. Čekala bych nějakého vlka, popřípadě nějakého méně chlupatějšího a zdeformovanějšího, ale oni mu musí dát tak divnou podobu. Tohle jediné ubírá na dokonalosti, ale dá se to přežít...Derek je tady za osamnělého vlka, který se snaží pomoct Scottovi s přeměnou. Líbí se mi, že mluví hned nartovinu a neříká? "Nic za to nechci." Všechno má svou cenu a on to moc dobře ví. Objeví se tam, kde je poitřeba a docela Scotta sleduje. Prostě takový všeználek a šmírák. Asi je mojí nejoblíbenější postavou, protože je tajemný, chodí v kožené bundě, černém triku a vypadá jako... mafián? Chacha jo. Jenže na něj to sedí víc než dokonale.

Co bych však měla ještě zmínit je vtip. U seriálu se budete smát, až spadnete ze židle. Stiles se Scottem vyvádějí takové koniny, že už to volá po akutní pomoci. Řekněte sami... Napadlo by vás výt jako hejkal do školního rozhlasu? Ach ano, to mají na svědomí taky ti dva...

Momentálně se chystá další série na květen, takže pro ty, co seriál sledují... Nebojte se, pokračování bude!

Recenze: Zatmění

24. června 2011 v 13:17 | Ells |  Recenze na knihy
Název: Zatmění / Eclipse
Autorka: Stephenie Meyer
Série: Sága stmívání / The Twilight Saga
Díl: 1.
Počet stran: 477
Nakladatelství: Egmont
Rok vydání: 2008
Datum přečtení: 2010
Vazba: Pevná

V tom mrtvém tichu zapracovala moje intuice a mně najednou všechny podrobnosti zapadly do sebe.

Edward nechtěl, abych něco věděla. Jacob by to přede mnou naopak nikdy netajil. Stalo se něco, co vyhnalo Cullenovy i vlky do lesů, takže se vzájemně pohybovali v nebezpečné blízkosti...
Stalo se něco, co jsem stejně čekala. Věděla jsem, že to přijde znovu, i když jsem si přála, aby se to už nikdy nevrátilo.
Nemělo to asi nikdy skončit.


Můj nejoblíbenější díl z celé ságy. Mimochodem, Taylor Lautner ho má taky nejradši... :P Líbí se mi ta láska poletující vzduchem, ale zároveň hrozba a nejzásadnější rozhodnutí v Bellině životě. A s tím se pojí ještě pár dalších... Například nabídka od Edwarda je velice důležitá pro jejich společný život/neživot... Však se dozvíte, proč tomu tak říkám...

Všechno v tomhle dílu je laďeno tak, aby měla Bella skutečně o čem přemýšlet. Z toho plyne... Více Jacoba, samotných vlků, Victorie a jejího malého "překvápka" a také legend quiletů... Ty legendy se mi líbily moc. Pojednávají o vzniku duchovních bojovníků/vlků a jejich averzi vůči upírům. No jo. To jsou ty krásné chlupaté věcičky, které cení zuby a trhají na kusy. Já vím... Mé zalíbení je oprávněné, ale na upíry nemaj... :D

Nejvíc ze všeho se mi líbí pasáže, kdy jede Bella s edwardem k nim domů a mají společnou chvilku, ve které (spoiler)... A potom ten stan... Tam si konečně Jacob s Edwardem dokážou normálně pohovořit tak, jak to dělají dva normální lidé... Ukazuje se, že Edwardovi na Belle opravdu záleží - možná až moc... Z lásky by ji dokonce nechal odejít, pokud by to bylo to, co by si opravdu přála. Někdy mě to s tím jeho chováním fakt štve... Oni k sobě prostě patří. o tom se ani neodvažuji uvažovat, že by ji nechal jít...

Mimochodem... Už jsem se zmínila, že mám nejraději Alice (čte se Elis - spousta lidí to plete)? V tomhle dílu je jí také hodně. Já ji přímo zbožňuju, a tak se u knížky směju, když tam vidím nějaký rozhovor s ní spojený... Alice je Belle perfektn kamarádkou/věznitelkou. Proto se mi tak líbí. Energický, malý a perfektní člověk (upír) = Alice.

Celou dobu jsou Cullenovi naivní a pořád si namlouvají, že v tom nemá prsty jedna jejich známá, které zabili přítele, ale to je chyba. Navíc ty úmrtí v Seattlu... Taky je mohlo napdnout, jak Victoria uvažuje, ale fakt, že na ně hrála pěknou komedii. Mezitím, co na ně "útočila", její "švábi" se rychle rozrůstali. Vic je chytřejší, než jsem si myslela... I když... Na závěr jejího příběhu mi to pěkně vyvrátí i s kořenama...

Taky bych řekla, že sem se to popisování emocí hodí víc, než do jakýchkoliv jiných knížek Steph. Bella tu přece bude milovat a Edward s Jacobem žárlit víc, než kdykoliv předtím. Taky je na knížce poznat, že je Steph mnohem zkušenější a taky je to nejlepší rukopis z její dílny.

Pro pořádek... Červená přetržená stuha zobrazuje Bellinu snahu se odtrhnout od jejího dosavadního života. Proč? To se dozvíte, až si přečtete knížku. Věřte mi, nad knížku není a filmy se můžou jít zahrabat do země.

Paperback nebo pevná vazba?

7. června 2011 v 16:29 | Ells |  Mé úvahy o knihách
Čím začít? Asi tím, že každý má jinou představu o dobrém držení knihy. Já na tomto místě jsem opravdu náročná a nejspíš i trochu rozmazlená.
Mám radši pevnou vazbu, protože se jen tak nezničí a ještě raději ji mám, když je bez přebalu. Takhle si přebal musím sundávat abych u něj neohnula rohy atd.


Tohle je výhoda paperbacků. Nikdy přebal namají (alespoň jsem nikdy nic takového neviděla), ale za to se lehko zohnou a co pak? Neříkám, že se mi paperbacky hnusí nebo něco takového, ale moc lehko se poškodí - nevýhoda u mladšího bratra, který tak rád šlape po mých knížkách.
Ale je taky pravda, že knížku s pevnou vazbou musím držet oběma rukama, za to paperback zohnu do pozice, která se mi líbí (samozřejmě tak, abych knížku nepoškodila).
U pevné vazby s přebalem je to asi tak nejhorší. Vlastně je to stále častější volba u vydavatelů. Jednou jsem načapala mého bratra, jak se chystá zmuchlat odložený přebal mé knihy na nočním stolku. Asi si dokážete domyslet co jsem mu udělala. Od té doby si všechno snažím schvávat co nejpěčlivěji, ale i tak se někdy stane a bratr si "pohraje" s mými "knížečkami s malými písmenky a hodně stranami".
Souhlasím, že ne všichni nemají mladšího bratra a to jim v celku závidím. Mají to o něco málo jednodušší. No každopádně pevná vazba bez přebalu je nejkvalitnější. I když... Někdy se taky může stát, že se kniha začne rozpadat nebo cokoliv jiného. Tady už neplatí, že je nejkvalitnější, ale spíše to, že to nakladatelství odfláklo. Jenže jak jinak si přečíst knížku, že? Už se mi to stalo, ale je zbytečné o tom hovořit.
Pokud bych měla svůj názor srovnat s někým jiným bude to nejspíš moje máma. Je ukázkovým případem naprosté nezávislosti, protože si nikdy nezačala stěžovat na to, že se jí knížka mačká, prohýbá... Tvrdí, že to časem začnou dělat všechny bez ohledu na to, jestli mají pevnou vazbu nebo měkkou.
Čím jsem vážně opovrhovala, bylo mít některé knížky ze série v měkké vazbě a potom v tvrdé. Nesnášela jsem to. A víte co? Už to trochu pominulo. Školu noci jsem si koupila jako komplet v boxu a to je zrovna měkká vazba. A další díly jsou v tvrdé vazbě... Ono jde o to nebát se to zkusit a klidně i se zaťatými zuby a nehty vzít knížku a číst. Potom už na to i zapomínám a beru to skoro jako normální věc. Hrozně mi vadí mít na sobě takové chyby a nejradši bych se zahrabala do země při pomyšlení, jakými hloupostmi se zaobírám. Ale už to tak prostě je.

Nový způsob hodnocení?

6. června 2011 v 12:47 | Ells
Hodně dlouho jsem tu nebyla a teď si to tak trochu vyčítám. Koukám na recenze, které jsem doposud vydala a přemýšlím jestli to nedělám nějak špatně. Recenze vlastně není o tom abych vykládala děj knihy ne? Co kdybych neměla žádnou malou tabulku s hodnocením, ale měla bych ho zahrnuté v celém textu? Já myslím, že by to bylo přehlednější a hezčí. Tak co?