Prosím, komentáře přidávejte již na mou novou stránku Ells.cz -

tato stránka už nebude aktualizována

Díky :-)

Recenze: Prokletý maturiťák

1. června 2012 v 14:05 | Ells |  Recenze na knihy
Název: Prokletý maturiťák / Prom Nights from Hell
Autorky: Stephenie Meyer, Meg Cabot, Kim Harrison, Michele Jaffe a Lauren Myracle
Série: Prokleté povídky / Short Stories from Hell
Díl: 1.
Počet stran: 203
Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2011
Datum četby: 14. 4. - 10. 5. 2012
Vazba: Měkká

Děj: Maturiťák je pro všechny zlomovou událostí. Proto jsou s ním spojeny mnohé starosti. Dívky si vybírají šaty, chlapci se připravují na odmítnutí nebo naopak přijmutí nabídky... Jenže v této knize se k těmto malichernostem přidá i něco jiného. A ne vždy dobrého.


První dojmy z obálky:
Zajímavé. Dva lidé jak je bůh stvořil v plamenech. Uvidíme, co z toho vzejde. Mimochodem, jestli si ji někdy pořídíte, nikdy ji neukazujte tátovi, protože ten můj mi se mě zeptal co to proboha čtu. Bohužel nejhorší bylo, že poté poznamenal, že to vypadá, jako by ti dva ze sebe vypoušťeli "nebezpečné plyny". Tahle příhoda mě usvědčila v tom, že chci být povahově po mámě. Je opravdu na obtíž, že se chováme jako dvojčata... :-/

Hodnocení obálky: 7/10

Co jsem od knihy čekala:
Věděla jsem, že knihu psalo více autorek a myslela jsem si, že jsou rozdělené na části a že jde v podstatě o jeden příběh, který píše více autorek. Opět omyl.

Menší seznámení s knihou:
Kniha Prokletý maturiťák v sobě skrývá pět krátkých příběhů (povídek), které jsou napsány pokaždé jinou autorkou. Všechny mají společné jednu indicii. Prokletý. Maturiťák.

Proč jsem si knihu vybrala:
Stephenii Meyer zbožňuji, a tak jsem si ji v loni opatřila. Každopádně znám Meyerovou, Cabotovou, od slyšení Harrisonovou a možná trošičku Myracleovou. Jaffeovou jsem zatím nepoznala... Jenom chci říct, že se recenze bude dělit na pět částí, kvůli těm rozdílným příběhům. Jo! Taky stojí za zmínku, že jsem ji viděla už dřív v originále.

Recenze:
Meg Cabotová - Likvidátorčina dcera

T
ahle povídka mě hned na začátku uchvátila. Meg Cabotová prostě píše úžasně. Likvidátorčina dcera je psána v 1. osobě a čte se plynule bez zábran. Jasně, byla to především romantika, ale objevovali se tam i upíři. To mi připomíná! Těmi upíry si to Meg trochu pokazila, protože jí to ubralo na originalitě. Navíc mi připadalo, že to hrozně uspěchala. Bylo to prostě bum, bum, bum a všechno bylo vyřešené. Tohle téma si měla nechat pro knihu a ne na povídku. Právě proto ztrácí pár bodů. Byla to nejuspěchanější povídka z celé knihy. Ten konec byl až příliš otevřený a neschvaluji ho. Navnadila mě ale tolik, že jsem se těšila na další povídky. Pod Stephenií Meyerovou je to druhá nejlepší. Našla jsem tam také pár gramatických chyb, což mi bylo divné, když pak v celé knize nebylo vůbec nic.

Celkové hodnocení: 8/10

Lauren Myracle - Kytička na ruku

H
orory moc nečtu, možná právě protože se po čtení bojím. U téhle povídky jsem se celkem dost klepala, i když je to možná jeden ze slabších hororů. Po přečtení jsem měla pocit, že mám za dveřmi něco, co by tam být nemělo. Ze začátku to bylo takové zmatené a vůbec divné, ale ten konec mě prostě dostal. Tahle jediná povídka z celé knihy dle mého názoru nepotřebovala větší prostor. Nevím, ale líbila se mi asi tak nejméně. Nevím, jestli je to kvůli hororové tématice, nebo kvůli něčemu jinému, ale prostě mě zklamala. Takže spodní příčka patří právě této povídce.

Celkové hodnocení: 5/10

Kim Harrison - Madison Averyová a Smrťák

A
byste věděli, že nejsem zaujatá vůči Meg Cabot a Stephenii Meyer, tahle měla velice originální nápad, kterého si moc cením. Společně se Stephenií je to nejoriginálnější nápad z celé knihy. Také je psána na 4 části, což jsem uvítala, protože to nebylo tak "nekonečné". Celkově byla taková zajímavá a bohatá na úvahy místo přímé řeči. Opravdu se mi líbila. Byla perfektně rozvržená, jenom mě naštvalo, že ten konec přišel tak náhle a byl tak otevřený. Doporučila bych jí nějaký větší prostor. Není to sice tak nutné jako u Meg Cabotové, ale přesto...

Celkové hodnocení: 7,5/10

Michele Jaffe - Přísně tajné
T
uhle autorku opravdu neznám, přesto mě však velice mile překvapila. Povídka měla originální nápad a zároveň takový ten šmrnc. Společně se Stephenií je napsána ve 3. osobě, což jsem ani nepostřehla. Až ke konci jsem si všimla: Hele! Ono je to ve 3. osobě! Zahrnuje pravou lásku a není hororová. Bezvadná kombinace. Tedy alespoň pro mě. Četla by se mi dobře, kdybych nevěděla, že po ní bude následovat Stephenie, ale to je fuk. Přímá řeč i úvahy zde byly vyvážené. Hlavní hrdinka mi přišla opravdu sympatická, i když byla tak blbá, že se starala o Shibby (nic neprozradím, protože to má moc málo stran). Začátek mi trochu připomněl seriál The Nine Lives of Chloe King na který mám momentálně rozepsanou recenzi. Začíná totiž smrtí. I když... Ale ne, nic vám neřeknu. :D

Celkové hodnocení: 7,5/10

Stephenie Meyer - Peklo na Zemi

Myslím, že právě touto povídkou se inspirovala obálka. Přišla mi ze všech nejoriginálnější a hlavně nejlepší. Styl Stephenie byl všude, i když psala ve třetí osobě. Přímá řeč byla omezená a spíš popisovala emoce a dojmy. Přesvědčila mě, že když chce, umí vytáhnout takové téma, které tu nikdy dřív nebylo. Celkově měla povídka víc o utrpení. Nebylo to ale takové jako v Novém měsíci, ale... Bylo to prostě pekelné. A zároveň božské. Vážně, když všichni píší o andělech, proč ne také o pekelných záležitostech? Snad Stephenie znovu dokázala otevřít vrátka autorům a ti se inspirují pekelnou tématikou. Konec byl opět otevřený, ale tak jako by příjemněji. Jistě, uvítala bych pokračování, jak to dopadlo, ale ne zase tak horoucně jako u něčeho jiného. Pokud jste četli Hostitele, víte o čem mluvím.

Celkové hodnocení: 9,5/10

Závěr:
Prokletý maturiťák doporučuji všem, protože v knize je od všeho trochu. Bratříčkuje se v ní hrůza, láska, nadpřirozeno, náš svět a mnoho dalších věcí. Celkově Prokletý maturiťák hodnotím velice kaladně.Celkové hodnocení knihy: 7,5/10


Knihu můžete zakoupit v internetovém knihkupectví arara.cz 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nells Nells | Web | 1. června 2012 v 21:40 | Reagovat

Tak tuto knihu si chci už dlouho přečíst, asi se to díky tvé recenzi trochu urychlí!!!

2 Annie Annie | Web | 1. června 2012 v 23:09 | Reagovat

Už jsem na ni narazila, a je to kniha, která mě sice mírně nadchla, ale poputuje asi až na konec seznamu knih, které bych si chtěla přečíst.
A to ne proto, že by mě to až tak odrazovalo, třeba tvoje recenze má účinek přesně opačný, ale proto, že před ní jsou knížky, které si chci přečíst už pěkně dlouho. :-) Každopádně, pokud bych ji potkala v knihovně nebo za příznivou cenu, asi po ní sáhnu... :-)

3 Wer. Wer. | Web | 2. června 2012 v 16:51 | Reagovat

Knihu jsem četla a musím říct, že nejvíc mě bavil příběh 'Kytička na ruku'. :)

4 May ♥ May ♥ | Web | 3. června 2012 v 15:12 | Reagovat

Tahle knížka mě zaujala, protože jí vlastně napsalo více autorů. =) Každý si to napsal po svém, takže i každý čtenář si tam něco svého najde. =) Určitě skvělý nápad. Ze všech autorek, které se na knize podílejí, mám nejraději Meg Cabot =))

5 Liss Liss | Web | 2. srpna 2012 v 20:37 | Reagovat

Původně jsem si myslela, že prostě víc autorek pracovalo na stejné knize. Jenže když jsem četla druhou povídku, tak mi to začalo být divné. Mně se líbily všechny, ale třeba zrovna ta od Stephenie Meyer nebyla úplně ojedinělá, s podobným nápadem už přišla Richelle Mead (Sukuba). Mně se nejvíc líbila ta, ve které hrdinka zachraňuje Sibby.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama