Prosím, komentáře přidávejte již na mou novou stránku Ells.cz -

tato stránka už nebude aktualizována

Díky :-)

Recenze: Cinder

4. srpna 2012 v 21:30 | Ells |  Recenze na knihy
Název: Cinder / Cinder
Autor: Marissa Meyer
Série: Měsíční kroniky / Lunar Chronicles
Díl: 1.
Počet stran: 386
Nakladatelství: Egmont
Rok vydání: 2012
Vazba: Měkká

Děj: Cinder je kyborg. Co je to kyborg? Představte si, že máte havárii. Jedinou možností, jak vám pomoci, je nahradit ty části těla, které už nebudou schopny normální funkce jako doposud, "robotickými" náhražkami. A právě tito kyborgové jsou losováni. K čemu? Náš svět sužuje příšerná nemoc - letumóza - na kterou není lék. Vědci se snaží přijít na to, jak zabránit hromadnému úmrtí a co víc. Snaží se zabránit tomu, aby zemřel jejich císař. Bohužel, pokroky nejsou téměř žádné.
A jak do toho zapadá již zmíněná Cinder? Tak, že byste to ve snu ani nečekali.

První dojmy z obálky:
Sakra. Ona je jiná, než ta originální. A mně se ta noha na podpatku tak líbila. I když... Ne, nelíbila se mi zase tak moc. Tal kost mi lezla na nervy. Bohužel ale byla lepší než ta naše česká. Plus má ale za tak krásné fialové pozadí. A za ten motiv takových... Jak to mám nazvat? Nejlepší bue říct, že myslím "to" co má Cinder na své pravé ruce. Ten účas ale působí kapánek divně. A bohužel jí ty šaty dělají boky. Ona nemá boky. Ona je plochá jako pravítko. Nemá ženské tvary. Proto u mě obálka ztrácí pár bodů. Přesto ale celkový dojem není špatný.

Hodnocení obálky: 6/10

Co jsem od knihy čekala:
Hodně. Očekávala jsem od ní hodně. Víte, když mi můj "šestý smysl" sdělí, že to bude FAKT dobrá kniha a že ji musím mít, tak to pokaždé stojí za to. A hádejte, co. Opět se mi mé očekávání vyplnilo.

Menší seznámení s knihou:
Kniha Cinder je prvním dílem ze série Měsíční kroniky. Tato série je plánována jako tetralogie a pokračování tohoto příběhu se bude jmenovat Scarlet. Slyšíte správně, bude. Kniha v originálu vyjde až v roce 2013. Sice už v únoru, ale ti co Cinder četli, mi jistě dají za pravdu, že je to úmor. Mimochodem... No, i když, to si nechám až k samotné recenzi. :)

O autorce:
Marisse Meyerové je 26 let. Na svém kontě má novelu "The Phantom of Linkshire Manor," která vyšla ve sborníku gotických romancí Bound in Skin (Cats Curious Press, 2007), a je členkou asociace Amerických romantických spisovatelů. Pod jménem Alicia Blade napsala přes čtyřicet fanfikcí, což jí získalo vlastní fanouškovskou základnu. Marissa Meyerová je sympatická autorka s všeobecným přehledem, která si uvědomuje význam blogů i společenských médií a s chutí se propaguje (viz její foto v kostýmu princezny Zeldy!). Marissa má dva vysokoškolské tituly z oboru publikování a kreativního psaní, s důrazem na dětskou literaturu. Žije se svým snoubencem (a dvěma kočkami) v Tacomě ve státě Washington v USA.

Její web najdete na adrese www.marissameyer.com

Proč jsem si knihu vybrala:
Proč, proč... Protože jsem ji už dřív viděla v AJ a zaujala mě, proto když vyšla u nás, na seznam jsem ji zapsala téměř okamžitě. A vyčkávala. A vyčkávala. A znovu vyčkávala. A pak bum! Bylo to tady.

Recenze:
Když jsem knihu začala číst, byla jsem opravdu zmatená. Jak si mohla vytrhnout nohu? - To byla má první myšlenka, když jsem byla na začátku té úžasné knihy, co snad ani knihou není. Co tím chci naznačit? Určitě to, že autorčina fantazie je bezmezná. Já jsem zatím v žádné YA knize nečetla o světu, kde by byli roboti, kyborgové a společně s nimi koexistovali i lidé. Právě proto byl pro mě tento svět neuvěřitelně odlišný. A hlavně zajímavý. Pokud tedy hledáte něco originálního, o čem jste s největší pravděpodobností ještě nečetli, Cinder vás může upoutat stejně tak jako mě. Dávejte si ale pozor, na začátku vám může vyskákat nespočet otázek, doporučuji ale u knihy vydržet, protože vše potřebné se brzy dozvíte. Nebo alespoň já se všechno potřebné dozvěděla.

"Byl dostatečně zdvořilý na to, aby ji neupozorňoval, že má na čele skvrnu od vazelíny."
"Ó, to snad ne!"
"A co? Jsem mechanička. Ušpiním se. Jestli chtěl, abych se kvůli němu vyfintila, měl mi zavolat předem."

Na začátku mě zamrzelo, že je kniha psaná ve třetí osobě - tj. Cinder udělala to a tamto... Nelíbilo se mi to. A to vůbec. Vy mě už určitě znáte a víte, že mám raději knihy, kde se píše v osobě první a já mám úvahy hrdiny jako na dlani. Po pár stranách Cinder jsem ale zjistila, že mi to vůbec, ale vůbec nevadí. Tento styl psaní jenom podpořil to, co knize dávalo "šťávu". Byly zde popisovány především situace, kde se s postavami něco dělo. Úvahy, deprese a vůbec všechny vnitřní pochody zde byly je okrajově a já si smlsla především na přímé řeči a již výše zmiňovanému popisování situace. Třetí osoba zde byla ale záměrně. Autorka párkrát prostřídala pohled Cinder, prince Kaie a také "někoho" dalšího. To mi umožnilo seznámit se se světem Cinder ještě o trochu lépe. Co to tedy zapříčinilo? Neprostou nemožnost se od knihy odtrhnout. Jenže já hloupá chtěla knihu číst jen tehdy, když bylo kolem půlnoci. No, myslím, že si dokážete představit, jak to dopadlo. Má kovová lampička byla rozsvícená pěkně dlouho, případné mušky, které přitáhlo světlo bylo sežehnuty (a to doslova - výhoda toho, když se vám pokaždé lampička rozhoří jako v peci) a moje máma mě pokaždé musela upomínat, abych šla už konečně spát. Yep. To je potom legrace, co?

"Tohle není vznášedlo. Je to auto. Poháněné benzinem."
"Vážně? Myslela jsem, že auta byla víc... já nevím, asi nóbl."

Co mi přišlo zláštní, bylo pořád si připomínat, že je hlavní hrdinka Cinder na východě a v jejím okolí nejsou Evropané, ale Asiati. Ne, tím nemíním, že je to špatně, ale sami mi musíte dát za pravdu, že je to nezvyk. Proto, když byl na scéně princ Kai nebo kdokoli jiný, pořád jsem si je představovala jinak, než vypadali. Pro ty, co ale žijí v Asii to může být výhoda... Tedy až na Cinder, která Evropankou skutečně je.

"Nepřibližujte se s tím ke mně."
"Nebude to bolet, slečno Linh."
"To mě nezajímá. Nechte moji hlavu na pokoji. Já nejsem žádný z vašich pokorných dobrovolníků."

A teď konečně přišlo na řadu to, co jsem vám už chtěla sdělit v kolonce Menší seznámení s knihou. Pro vás to bude určitě odhalení, které byste nečekali (ha, ha). Kniha je moderním zpracováním Popelky. Tadá! Napovědět vám už ale mohl i název knihy. Cinder - Cinderella. Popelka. Mimochodem, může mi někdo říct, proč si pořád nedokážu zapamatovat, jak se to v angličtině píše? To by mě milá paní učitelka hnala... Ale teď zpět k příběhu. Ta podobnost s popelkou se mi na knize líbila snad nejvíc. Nemusím vám ale snad říkat, že i tak budete v několika okamžicích opravdu překvapeni. Cinder má s Popelkou společné opravdu jen takové ty hrubé základy. Tím míním... Posluhovačka své zlé nevlastní matky a jejich sester, princ... Odlišností ale může být už jen to, že jedna ze sester je hodná. Alespoň já jsem četla příběh popelky ve verzi, že obě sestry byly zlé. Jen pro zajímavost, další díly budou pokaždé o jiné hlavní hrdince a budou na motivy Červené Karkulky (Scarlet), Rapunzel - ne, počeštěná Locika se mi opravdu nelíbí (Cress) a Sněhurky (Winter). Já nevím jak vy, ale už tyto skutečnosti mi přivodily husí kůži.

"Něco mi tady chybí."
"Co? Co vám tam chybí?"
"Malá zelená světluška."

Ještě bych chtěla poukázat na to, že by se vám mohlo líbit, jak dokáže být Cinder a hlavně Kai sympatický. Nebo alespoň mě sympatičtí připadali. Myslím, že je to rozhodně lepší, než když máte celou dobu chuť hlavní hrdiny zabít. Cinder ani Kai si na nic prostě nehráli. Očekávali to nejhorší a já vím, že bych to neměla říkat, ale právě tahle vlastnost dělá hlavní hrdiny opravdu sympatické. Ten, kdo očekává od světa to nejhorší, je také nejlépe připravený. To mi připomnělo Hostitele a větu "Jen blázni mohli přežít. Normální lidé neměli šanci." Nebo alespoň tak nějak to tam bylo.

"Neměl byste mít ochrannou masku?"
"Pročpak? Jste nemocná?"

Myslím, že je načase poukázat i na negativa. Nebo spíš negativum. Připadalo mi, že u pár pasáží se autorka inspirovala pohádkovým příběhem popelky až příliš. Opravdu, pár věcí bylo na dystopii až příliš růžových. Bum! A najednou je všechno v pohodě. Tohle by se v dystopiích stávat nemělo. Opravdu ne. To je z části ten důvod, proč jsem knize trochu ubrala na hodnotě. Dalším důvodem ale bylo, že jsem postrádala tu potřebnou jiskru, co by knihu udělala takovou, jaké je třeba Hunger Games, Banka těl, Twilight (ne, této posedlosti se
opravdu nikdy nezbavím), nebo třeba Vampýrská akademie. To ale neznamená, že mě kniha zklamala. Naopak. Od knihy jsem očekávala hodně a ona mi také hodně dala. Dokonce víc, než jsem očekávala.

Poučení:
I když se zdá, že už je všechno beznadějné, může přijít světlo.

Závěr:
Ti, co nad knihou pořád váhají, váš strach je zbytečný. Jděte do toho. Kniha je opravdu úžasná a originální. Hodí se hlavně pro ty, co mají rádi dystopie a jejich spád, drsnost (ok, té tady není tolik, kolik by bylo za potřebí, ale určitá dávka se knize bohudík dostala) a poutavost. NENÍ JEN PRO TEENAGERY. Proto pokud jste už starší, ničemu to nevadí.

PS: Krásným BookTrailerem to jen začíná. :)
Celkové hodnocení: 9/10*Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Egmont 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (715)
Zobrazit starší komentáře

701 AnthonyHem AnthonyHem | E-mail | Web | Neděle v 1:33 | Reagovat

canada pharmacy no prescription

<a href="http://canadianpharmaciesbnt.com/">canadian online pharmacies</a>

top rated online canadian pharmacies

<a href=http://canadianpharmaciesbnt.com/>my canadian pharmacy
</a>

702 AnthonyHem AnthonyHem | E-mail | Web | Neděle v 4:43 | Reagovat

canada drugs online

<a href="http://canadianpharmaciesbnt.com/">hp
</a>

canadian online pharmacy

<a href=http://canadianpharmaciesbnt.com/>canadian pharmacy</a>

703 AnthonyHem AnthonyHem | E-mail | Web | Neděle v 6:21 | Reagovat

canada pharmacy no prescription

<a href="http://canadianpharmaciesbnt.com/">northwest pharmacy</a>

online pharmacy usa

<a href=http://canadianpharmaciesbnt.com/>canadian pharmacy</a>

704 AnthonyHem AnthonyHem | E-mail | Web | Neděle v 7:55 | Reagovat

canada pharmacies

<a href="http://canadianpharmaciesbnt.com/">canadian pharmacies shipping to usa</a>

get prescription online

<a href=http://canadianpharmaciesbnt.com/>canadian pharmacy</a>

705 AnthonyHem AnthonyHem | E-mail | Web | Neděle v 14:14 | Reagovat

online pharmacy without a prescription

<a href="http://canadianpharmaciesbnt.com/">canadian online pharmacies</a>

mail order pharmacies

<a href=http://canadianpharmaciesbnt.com/>canadian online pharmacies</a>

706 AnthonyHem AnthonyHem | E-mail | Web | Neděle v 15:48 | Reagovat

buying prescription drugs canada

<a href="http://canadianpharmaciesbnt.com/">canadian pharmacy</a>

visit poster's website

<a href=http://canadianpharmaciesbnt.com/>canadian online pharmacies</a>

707 AnthonyHem AnthonyHem | E-mail | Web | Neděle v 18:52 | Reagovat

canadian pharmacy reviews

<a href="http://canadianpharmaciesbnt.com/">canadian online pharmacies</a>

prescription prices comparison

<a href=http://canadianpharmaciesbnt.com/>canadian pharmacy</a>

708 AnthonyHem AnthonyHem | E-mail | Web | Úterý v 13:50 | Reagovat

best non prescription online pharmacies

<a href="http://canadianpharmaciesbnt.com/">canadian pharmacies shipping to usa</a>

prescription pricing

<a href=http://canadianpharmaciesbnt.com/>canadian online pharmacies</a>

709 AnthonyHem AnthonyHem | E-mail | Web | Úterý v 15:25 | Reagovat

canadian pharmacy online canada

<a href="http://canadianpharmaciesbnt.com/">canada drug</a>

canada pharmacy online reviews

<a href=http://canadianpharmaciesbnt.com/>canadian drugs</a>

710 AnthonyHem AnthonyHem | E-mail | Web | Úterý v 20:10 | Reagovat

rx pharmacy

<a href="http://canadianpharmaciesbnt.com/">canadian pharmacy</a>

canadian pharmacies that ship to us

<a href=http://canadianpharmaciesbnt.com/>canadian online pharmacies</a>

711 smlihtm smlihtm | E-mail | Web | Středa v 21:29 | Reagovat

Hey, how are you doing? http://www.edwithoutdoctor.org/ heat stroke vs heat exhaustion
viagra without a doctors approval
<a href="http://www.edwithoutdoctor.org/# ">viagra without a doctor prescription</a>
sti symptom checker

712 Carminedaf Carminedaf | E-mail | Web | Včera v 3:32 | Reagovat

Slip-ons: The casual slip-ons are heading <a href="https://www.wirisi.com/fashion-dress-shoes-for-women-ladies-high-heels-sandals-1001154171018001.html">click resources</a> be preferred of all. Being casual doesn't bring the tag 'sloppy' to them. They are in fact fashionable. And this Spring and Summer time, they'll be liked most in the shades of product and mild brown. Some of them are perforated so that your feet stay awesome in the hot weather. They can well be worn with jeans, shorts or informal trousers.

Spring Stage shoes these days are known for their good appears as nicely as quality craftsmanship. Usually produced with additional gentle leather, these shoes have been designed to offer a delightful encounter for your ft. Keep in mind that most Europeans stroll a great deal, so they require shoes that are comfortable and can last all working day.

When purchasing footwear on-line you would be in a position to evaluate the prices of different shoes at various shops. Hence you would be in a position to get the very best out of the provide. With the plenty of on-line shoe stores at your fingertips, you would be in a position to get branded footwear at different costs. This will permit you to choose the pair with the most affordable price thereby providing you the opportunity to conserve your cash.

One merchandise that you might not at initial think about essential is your footwear. <a href="https://www.wirisi.com/hot-women-cheap-shoes-online-shopping-ladies-high-heels-1000112417920001.html">cheap women shoes online free shipping</a> and sandals for cruises are particularly essential. There is a great deal of walking that occurs on a cruise whether or not you realize it or not. Fairly often you are taking pleasure in your self so a lot that you don't realize just how much you are strolling. You will certainly want some very comfortable.

It was a huge mental change. The week prior to I was in a uniform and now I was wearing the ubiquitous informal street look of all Hershey Park managers: A Polo shirt neatly tucked in, khaki pants and extremely <a href="https://www.wirisi.com/dress-shoes-for-women-fashion-ladies-cheap-heels-online-1000112417906001.html">mens footwear online shopping</a>. No hat. Absolutely nothing screams Preppy louder than a blond haired guy in khakis.

A maid costume functions with a unique kind of pattern. First the costume will function a dress that functions with or with out sleeves. In most cases the sleeves will be utilized. These will be types that <a href="https://www.wirisi.com/shop-heels-online-for-womens-ladies-pumps-shoe-purchase-1000112417902001.html">shoes websites</a> work to cover a component of the arm before the elbow. Sleeveless costumes can be utilized as nicely.

The type of cruise or the cruise itinerary will dictate some of this. The types of activities that you strategy to take component in will also play a big roll.

Whether you buy fashionable footwear or not, by no means neglect to choose them in the category of their ease and comfort. Unpleasant high heels might may cause shoe bites and spoil the appearance of your ft. Despite all the above make a difference, everyone needs to preserve the footwear correctly. Even although you might be sporting these highly fashioned footwear, it is only cleanliness that tends to make yourselves and your shoes thoroughly clean.

713 wuevwy wuevwy | E-mail | Web | Včera v 5:03 | Reagovat

See you tonight. http://www.edwithoutdoctor.org/ insurance obama care
viagra without prescription
<a href="http://edwithoutdoctor.org/# ">viagra without a doctor prescription</a>
management of heat exhaustion

714 nadiaik1 nadiaik1 | E-mail | Web | Včera v 10:44 | Reagovat

My new photo log
http://asslick.photo.erolove.in/?entry.kathy
free gay solawrium real futanari sxe videos morgan webbs feet pics mom and son in love daughters learn to fuck

715 CdlezeripLodver CdlezeripLodver | E-mail | Včera v 13:56 | Reagovat

online casino roulette singapore online slot casino play bingo for real cash online casino blackjack chart search golden casino grГ¶sstes casino in europa netent casino tournaments siti scommesse deposito minimo 1 euro no deposit bonus exclusive online casino search top 10 online casino websites online gambling license malaysia best online casino no download casino mindesteinzahlung 1 euro northeast casino resorts  

888 slot games download   online roulette software download   play casino for real money no deposit   online casino vulcan   my live online casino slots  

mobile casinos for us players african roulette game online casinos gambling free online slots double down best way to win money on roulette legal online gambling websites liberty slots online casino review casinos gulf coast ms best online slots for usa players make money on online casinos  

highest payout online casinos   grand casino biloxi   cool cat casino no deposit bonus codes   darf man in deutschland online casino spielen   real money gambling apps australia  

casino on line con bonus senza deposito bonus senza deposito scommesse dicembre 2014 casino with no minimum deposit http://online roulette systems info online casinos no deposit bonuses

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama